Fan Nedir ?
Bir basınç farkı meydana getirerek havanın akışını sağlayan cihazlara denir.
Aspiratör(Emme Fanı) Nedir ?
Çalıştıkları ortamın bsıncını düşüren fanlardır. İklimlendirmede, iç-dış hava karışımı ile çalışan sistemlerde kullanılabilir. Emme fanları ortamdaki havayı emdiği için aspiratör olarak adlandırılırlar.
Vantilatör(Basma, Besleme Fanı) Nedir ?
Ortamdaki havanın sürkülasyonunu sağlamak için kullanıldığından basma fanları daha çok vantilatör olarak bilinir. Bir hava kanalına bağlanan vantilatörler kanal içerisinde artı basınç meydana getirirler.
Aksiyel Fan Nedir ?
Basınç farkı oluşturularak medyana gelen havanın hareketi eksenel yöndedir.

Genel ısıtma, havalandırma ve klima uygulamalarında, kurutma ve boyama kabinlerinin egzozlarında ve büyük hava debisi isteyen havalandırma sistemlerinde kullanılabilir.

Pervane kanatlı, Silindir Kanatlı ve Klavuz Silindirli çeşitleri bulunmaktadır.

Radyal Fan Nedir ?
Basınç farkı oluşturularak medyana gelen havanın hareketi santrifüj(merkezkaç) kuvvet yönündedir.

Klima tesislerinde, Endüstriyel tesislerde malzeme naklinde, ev tipi sıcak hava cihazlarında, Büyük hava debisi isteyen havalandırma sistemlerinde kullanılabilir.

Radyal tip, Öne Eğimli kanatlı tip, Geriye eğimli kanatlı tip, Aerodinamik kanatlı tipleri vardır.

Hücreli Fan Nedir ?
Büyük alışveriş merkezleri, Kongre salonları, Kapalı konser mekanları, Toplantı salonları gibi mekanlarda hava sürkülasyonunu sağlamak için çok büyük fanlar kullanılmaktadır. Hücreli fanlar bu konuda en çok tercih edilen fan tiplerindendir. Kapalı alanlarda içerideki kirli havayı dışarı atar, dışarıdaki temiz havayı içeri çekmektedir.
Salyangoz Fan Nedir ?
Alçak, Orta ve Yüksek Basınçlı tipleri bulunmaktadır. Endüstride, Sanayide, Üretim fabrikalarında yoğun ve ağır maddelerin temizlenmesi için kullanılmaktadır. Pamukçuk, partikül, hafif talaş, toz, atık hava gibi zararlı maddeleri temizler Ocaklar, Boyama Fırınları ve özellikle tekstil sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.
Hücreli Fan Neden Tercih Sebebidir ?

Topantı salonları, tiyatrolar, sinemalar, kütüphane gibi sessizlik istenen mekanlarda hava sirkülasyonunun yapılması için diğer fanlardan daha sessiz çalıştığı için tercih edilir. Cihazdaki filtreler pis havanın alınıp, temiz mekanla buluşması için dağıtım yapar.Hücreli sistemin bir diğer tercih sebebi ısınmaya ve soğumaya ihtiyaç olmayan kapalı alanlarda havalandırmanın doğal olarak gerçekleştirilmediği alanlarda hücreli fanlar tercih edilir.

Hücreli Fan Çeşitleri Nelerdir ?
Sık kanatlı, Seyrek kanatlı, Alçak basınçlı, Yüksek basınçlı gibi çeşitleri bulunmaktadır.